IP Adresi Nedir?

Günümüzde teknoloji hayatın pek çok alanında aktif olarak kullanılır. Birbirinden farklı teknolojik aletler farklı farklı alanlarda insanların işlerini kolaylaştırır. Özellikle de bilgisayar, tablet akıllı telefon gibi cihazlar insanların vazgeçilmez eşyalarının başlarında yer alır hale geldiler. Ancak teknolojik aletlerinin kullanımlarının arkasında çok farklı sistemlerde bulunur. Bu sistemlerden en önemlilerinden bir tanesi de IP adresleridir. Pek çok kişi bu kelimeyi duymuştur ancak ne olduğunu henüz bilmiyordur. Peki ama sürekli olara duyduğumuz IP adresi nedir?

ip adresi nedir

IP adresleri peş peşe sıralanmış rakamlardan oluşur. Bu rakamlar internete bağlı olan ağların belirlenebilmesi için kullanılır ve oldukça büyük bir öneme sahiptir. IP kelimesi aslında İnternet Protokolü kelimesinin baş harflerinin alınarak kısaltılmış halidir. IP adresleri internet üzerinden gönderilmiş herhangi bir şeyin formatının yönetilmesini sağlayan kuralların tamamına denir. Aslına bakarsanız IP adresleri kullandığımız cihazların kimlik numarası gibidir. Günümüzde hemen hemen her cihaz internete bağlanır ve o şekilde kullanılır. İnternete bağlanmış olan her cihaz ise bir IP adresine sahip olur. Gerekli görülen durumlarda cihazların IP adresleri sorgulanabilir ve öğrenilebilir.

IP Adresi Sorgulama

IP adresi sorgulama insanların en çok merak ettiği konulardan bir tanesidir. IP adresleri ikiye ayrılır. Bir tanesi genel IP adresleridir. Diğeri ise gizli IP adresleridir. Genel IP adresiniz google üzerinden sorgulanarak öğrenilebilir. Ancak gizli IP adresinizi öğrenebilmeniz için bazı özel platformlar gereklidir.

IP Adresi Sorgulama Sonucunda Elde Edilen Bilgiler

IP adresi sorgulama sonucunda elde edilen bilgiler genellikle kişinin bulunduğu coğrafi konumdur. Örneğin şehir, bölge, ülke, posta kodu ve saat dilimi öğrenilebilir. IP adresi sorgulama yöntemi ile bulunulan şehir veya ülke öğrenilse bile net bir konuma ulaşmak çok mümkün değildir. Yani IP adresi ile bir kişinin evinin adresini bulmanız mümkün değildir. IP sorgulaması yapmak istediğinizde pek çok farklı siteden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. IP adresi değiştirmek istemeniz durumunda elinizdeki cihazın durumuna ve modeline göre de uygulanacak yöntem değişir. Windows üzerinden IP değiştirmek ile modem üzerinden IP değiştirmek farklıdır.