Birikim Yapmak Neden Zor? 

Günümüzde artık çok genç yaşlardan itibaren insanlar ilerleyen dönemlerde maddi açıdan kendilerini zorlamamak adına mümkün olduğu kadar birikim yapmak istiyorlar. Fakat ister çalışsınlar isterlerse öğrenci, ev hanımı gibi düzenli geliri olmayan kişiler sınıfında olsunlar fark etmez; asla istedikleri birikimi yapamıyorlar. Üstelik az da olsa biriktirdikleri parayı da hemen harcıyorlar. Halbuki para biriktirmek tahmin edilenden daha kolay.

birikim

birikim

Birikiminizi Küçümsemeyin

Birçok insana göre para biriktirmek adına aylık olarak yüksek miktarlarda kazanç elde edilmesi gerekmekte. Halbuki sabırlı olunduğu takdirde para biriktirmek için hiç kimsenin önünde engel kalmayacaktır.

Para biriktirmeye başlandığı zaman en küçük meblağlardaki bozuk paralar bile biriktirilen paranın içerisine eklenmelidir. Bazıları para biriktirmek için bir de para harcayarak cicili bicili kumbaraları satın alıyorlar. Halbuki bunun yerine ucuz kumbaralar ya da ağızları iyice kapatılmış kavanozlar etkili olacaktır.

para biriktirmek

para biriktirmek

Şimdilerde pek çok banka yatırım hesabı hizmetini sunmakta. Evde biriktirilen bu paralar ile açtırılacak olan hesaplarda belirli bir süre sonrasında birikecek olan para miktarı tahmin edilenden çok daha fazla olacaktır.

Bazıları altın ile birikim yapmak istiyor fakat yükselen çeyrek altın fiyatları, kenara koyulacak olan bu altını biriktirme konusunda insanların sorun yaşamalarına sebep olabilir. Bunun yerine biriken paralar ile satın alınacak gram altınlar, ilerleyen dönemlerde hem bozdurulmak istenmeyecek hem de birikim adına olumlu adımlar atılmasına vesile olacaktır.