Bronzlaşmak Deri Yaşlanmasıdır!

Zihinleri meşgul eden şey, kış mevsiminin yavaş yavaş gidip yaz aylarının gelmesi ve sıcaklığın artışıdır. Sıcak günlerin özlemini duyanlar bronzlaşmak için birbirinden farklı yöntemlere başvurmaya başladılar bile. Fakat korunmadan, güneş ışığına direkt olarak maruz kalmanız sonucunda oluşabilecek zararları saymakla bitmez. Bunlardan en önemlileri olarak bilinenler arasında ilki deri yaşlanması, ikincisi ise kanserdir.

Bronzlaşmak

Bronzlaşmak

Doğal Bir Bronzlaşma Tercih Edin!

Acıbadem Maslak Hastanesi Deri Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sedef Şahin, deri kanseri ve yaşlanması hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Deri yaşlanması dediğimiz şey, %80 güneşe, %10 yaşa ve %10 yerçekimine bağlı olarak gelişir fakat bunu tetikleyen en büyük etkenler; sigara kullanımının yaygınlaşması, stres, hormonsal ve genetik gibi faktörlerdir.

Bronzluğun Zararları

Bronzluğun Zararları

En önemli nedenlerden biri olan ve sonucunda deri yaşlanması görülen “fotoyaşlanma” denilen şey güneş ışığının yol açtığı bir sorundur. Kronik olarak gözlemlenen fotoyaşlanma, el üzerinde ve yüzde çok belirgindir.

Solaryuma çok girme ve son zamanlarda çok sık tatile gitme neticesinde ortaya çıkan sosyal eğitimler çerçevesinde fotoyaşlanma görülmesi kaçınılmazdır. Derideki bağışıklık sistemini baskılayan güneş, vücutta deri yanığına, güneş alerjisine, deri yaşlanmasına, kırışıklıklara, damar hastalıkları ve genişlemelerine, kahverengi lekeler ve tümöre neden olabilir.