Bu 4 İşaret Doğum Sonrası Depresyonda Olduğunuzu Gösterebilir

Hamileliğin ilginç depresif süreci doğumla birlikte bitiyor mu? Hayır, ne yazık ki Postpartum depresyon (PPD) düşündüğünüzden daha yaygın. Dahası, bir bebeğe sahip olduktan sonraki bir yıla kadar PPD yaşamaya devam edebilirsiniz. Her kadın farklı olsa bile belirtiler söz konusu olduğunda tutarlı temalar var.

depresyon

depresyon

Ulusal Akıl Sağlığı Enstitüsü’ne göre, depresyon yaşamış olanların ya da daha önce bipolar bozukluk, bir ruhsal hastalık aile öyküsü, doğum sırasında tıbbi komplikasyonlar ya da tüm hamilelik sırasında eş, aile ya da arkadaşlardan duygusal desteğin yoksunluğu bir risk olabilir. Teşhis ve tedavi planınız için doktorunuzu ziyaret etmeniz gereken bazı işaretler:

1-Uykusuzsunuz

Çoğu anne, başlangıçta yeterli uyku uyuyamaz (sonuçta, gece boyunca yeni doğan bebeğinizi besleyip bakım yapmanız gerekir). Fakat PPD hastalarının çoğunun bebeği gece boyunca uyurken bile erteleme mücadelesi verdiğini söyledi. Buna karşılık, bu uyku eksikliği günlük görevlere odaklanan önemli sorunlara neden olabilir.

2- Sorumluluk Ağır Geliyor

Bebeğinizle ilgili son derece endişeli olabilirsiniz, çünkü PPD’ye sahipseniz yanlış bir şey yapmaktan korkabilirsiniz. Ayrıca, iyi bir işyerinde annelik yapmadığınız ve sürekli güvenceye ihtiyaç duyduğunuzdan endişe ediyor olabilirsiniz.

doğum sonrası

doğum sonrası

3- Kendini Umutsuz Hissediyorsun

Doğumdan sonra birkaç hafta boyunca ılımlı miktarda gözyaşı ve stresin olması normaldir. Ancak duygular o noktadan sonra da devam ederse ve günlük hayatınızı etkiliyorsa, PPD olabilir.

4- Kendinize veya Bebeğinize Acı Çektirme Düşünceleriniz Var

Bazı kadınlar, yoğun stres altında bebeklerine zarar vermeyi düşünebilir, ancak bunu asla yapmazlar. Ancak, bu düşünceler üzerinde hiçbir zaman harekete geçilmeyecekse de onlardan dehşete düştüğünü ve kimseye söylemeye utanıp kendini cezalandırabilecekleri de imkânsız değildir.

Yine de utanacak bir sebep yok ve ilgilenmekte olduğunuz bir şey varsa, sizin ve bebeğinizin güvenliği için en kısa sürede tıbbi yardım almanız önemlidir.