Yaz Sıcaklarında Rahat Uyumak İçin Bunları Uygulayın

Hepimiz rahat ve huzurlu bir uyku isteriz. Güne başlarken mutlu uyanmak ve kaliteli bir uyku sonrası dinç ve enerji dolu güne başlamak günün devamında da huzurlu olmamıza yardımcı olacaktır. Kalitesiz uyku ise strese, birçok hastalığa ve psikolojik rahatsızlıklara davetiye çıkarır.

uykusuzluk

uykusuzluk

Kaliteli Bir Uyku İçin Bunlara Dikkat Edin

Yaz sıcaklarında rahat ve konforlu bir uyku için akşam 6’dan sonra kafeinli içeceklerden uzak durun ayrıca alkol almamaya çalışın. Bu şekilde uyku haplarına ihtiyacınız olmadan huzurlu bir şekilde uyuyabilirsiniz.

Fazla kilolarınızdan kurtulun. Bu şekilde solunum sistemininiz daha düzenli hale gelecek ve uykunuzu almanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca sigara kullanımını azaltmak ve sonunda tamamen bırakmak da uyku düzeniniz için önemlidir. Sigara rahat nefes almanızı engeller ayrıca horlamanıza bile sebep olur.

uyumak

uyumak

Uyku pozisyonunuz kaliteli bir uyku için önemli olan bir diğer nokta. Yan yatmak en rahat uyku pozisyonudur. Ayrıca eklem ve bel ağrınız, kemiklerinizle ilgili sağlık problemlerinizi var ise tam ortopedik yatak tercih etmeniz gerekir.

Yaz günleri sıcaklıklarda uyumak oldukça zordur. Klimadan çok etkilenen biri değilseniz 24 derece gibi bir sıcaklıkta klima yatak odasında da kullanılabilir.

Akşam yemeklerinde kızartma yemeyin ve uyumadan en az 3-4 saat önce yemek yememeye özen gösterin. Uyumadan önce ağır yemek yemek uyuyamamanıza sebep olur. Akşam yemeklerinde hafif yiyecekler tercih edilmeli. Sonrasında seçeceğimiz atıştırmalıkların da ağır olmaması sindiriminizi kolaylaştırıp iyi bir şekilde uyumamıza yardımcı olacaktır.