Çamaşır Makinesi Sıcaklığı Nasıl Ayarlanır?

Çamaşırları doğru şekilde yıkadığınızdan emin olabilmeniz için göz önünde bulundurulabilecek bazı faktörler vardır. Örneğin hangi çamaşır deterjanı en iyisi, yumuşatıcı kullanılmalı mı veya giysiler üzerindeki semboller neyi ifade ediyor? Giysilerin hangi sıcaklıkta yıkanması gerektiği de kafa karıştıran sorulardan bir diğeridir. 

Giysileri temizlemenin en iyi yolu elbette sıcak sudan geçiyor. Ancak hem çamaşır makinelerinde, hem de çamaşır deterjanları ve kumaş türlerindeki gelişmeler ile derin temizlik elde etmek için soğuk su yeterli olabiliyor. Peki, hem sıcak hem de soğuk su kıyafetleri temizlemek için tercih edilebilirse çamaşırları hangi sıcaklıkta yıkamak gerektiğine nasıl karar vereceksiniz?

Sıcak Su Ne Zaman Kullanılır?

Giysilerin sıcak suda güvenli bir şekilde yıkanıp yıkanmayacağını öğrenmek için bakım etiketi kontrol edilmelidir. Birçok insan çamaşırlarını sıcak suda yıkamaya özen gösterir. Bunun giysilerin daha temiz ve daha beyaz olmasına neden olduğuna inanılır. 

Kirli kıyafetleri sıcak suda temizlemek sıcak suyun yüksek termal enerjisinin temizlik malzemesini daha aktif hale getirmesi nedeniyle soğuk suya göre daha kolaydır. Ancak sıcak su temizliği kolaylaştırırken giysilerin küçülmesine ve solmasına neden olabilir. Ayrıca daha fazla su sıcaklığı daha fazla enerji kullanımı anlamına gelir. 

Soğuk Su Ne Zaman Kullanılır?

Çamaşır makinesinde soğuk su ayarı genellikle koyu renkliler, sıcak su ayarı ise beyaz çamaşırlar için olduğu düşünülmektedir. Ancak renk fark etmeksizin aşınma ve yıpranmayı önlemek, giysilerin ömrünü uzatmak için soğuk su kullanılması tavsiye edilmektedir. Giysileri soğuk suda yıkamak enerji açısından en verimli seçenektir. Bakım etiketinde ılık su yazan giysileri de soğuk suda yıkayabileceğinizi unutmayın. 

Giysileri hangi sıcaklıkta yıkamanız gerektiği konusunda şüpheleriniz varsa ve bakım etiketi bulunmuyorsa çekme ve solma gibi herhangi bir hasarı önlemek için soğuk su en iyi seçeneğiniz olabilir. Sıcak suya ihtiyaç duyulan durumlar genellikle ev halkından birinin hasta olması halinde veya çok kirli eşyaları temizlemek için alternatif olarak gelişebilir. Günlük temizlik için soğuk su yeterli olacaktır.