Soğuk Kış Günlerinde Cilt Bakımında Neye Dikkat Etmeli?

Soğuk kış günlerinde esen rüzgârında etkisi ile cilt zarar görebilmektedir. Ciltte bu zararların oluşmaması için ise özellikle bu havalarda bakım uygulamasına yer açmanız son derece önem taşır. Kış günlerinde sadece rüzgârlı havalar değil aynı zamanda kış güneşi de cilde zarar verebilmektedir. Bu sebep ile günlük nem takviyesine, güneş koruyucusu kullanımlarının yanı sıra beslenmeye de dikkat etmeniz önerilir. Bu dönemde antioksidan değeri yüksek olan nar meyvesini ve C vitamini açısından zengin olup cilde parlaklık kazandırılan narenciye tüketimine de önem vermeniz tavsiye edilir.

pürüzsüz makyaj

Cilt Bakımında Yapılacak Uygulamalar

Soğuk kış günlerinde her gün dışarı çıkmanız ya da çıkmamanız fark etmeksizin her gün düzenli olarak bakım yapmanız gerekir. Cilt bakım uygulamasında özellikle nemlendirici seçimlerinde dikkatli olmanız önerilir. Bu dönemde nem takviyesinin biraz daha yüksek olması gerekir. Dışarı çıkamadan önce ise yaz aylarında olduğu gibi güneş koruyucu ürünü kullanmanız önemlidir. Kış aylarında da kendiniz gösteren güneşin etkilerinden korunmanıza destek olacak olan güneş cildinize zararlı etkileri sunabilir.

Kış aylarında esen rüzgâr, yağış ve güneş gibi etkenlerden cildin korunması için haftalık maskenizi de mutlaka yapmanız önerilir. Böylelikle hafta boyunca biriken ölü deriden arınırken kir ve yağında cildinizden atılmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle bu aylarda cildinizi korumanın avantajını ilkbahara geçişte elde edersiniz.