Çevreci Bikini İcadı

Kaliforniya Üniversitesi ve Carbajo firmasının ortak çalışması ile üretilen sudaki kirliliği bünyesine hapseden çevreci bikini icadı ”en iyi giyilebilir teknoloji” ödülüne layık görüldü. 3D baskılı elastik bir madde içeren kumaşı vücudun şeklini alan sarmal bir yapıya sahip. Sponge olarak tanımlanan özel madde, sukroz şekerinin ısıtılarak komforme edilmesi ile elde ediliyor.  Hidrofobik olduğu halde, zararlı atıkları absorbe etmek konusunda mükemmel olan sponge, suyu hapsetmeden zararlı atıkları emiyor.

bikini

bikini

Mikropları Hapseden Bikininin Vücuda Zararı Var mı?

3D baskı yöntemi ile elastik bir ağdan oluşan alt tabaka, giyen kişinin vücuduna yapışıyor fakat kontaminantlar bikininin sponge maddesi üzerindeki gözeneklerde hapsolduğundan, giyen kişinin cildi ile temas kurmuyor. Her hangi bir temas olmadığı içinde bir zarar söz konusu değil. Hapsolmuş maddelerin geri salınabilmesi için, 1000 °C sıcaklık gerekiyor ve 20 kez tekrarlandığında zararlı maddeler ancak yok oluyor!

çevreci bikini

çevreci bikini

Suyu Filtreleyen Mayolar Yakında Üretimde!

Özel Sponge maddesi aslında deniz kirliliği ve arıtma işlemleri için geliştirilmiş bir ürün olmasına rağmen, insan sağlığı için giderek daha fazla önem arz eden yüzme ortamının temizliği konusunda yaşanan endişelere bir ilaç niteliği taşıyor. Suyu filtre ederek temizleyen bikini tasarımından sonra farklı model bikini, mayo ve şortların çok yakında seri üretime geçmesi bekleniyor!