Astigmat Nasıl Anlaşılır?

Astigmat rahatsızlığını ilk dönemlerde anlayabilmek oldukça zordur. Özellikle çocuklarda meydana gelen astigmat rahatsızlığını anlayabilmek için mutlaka doktor muayenesi gereklidir.

Çocuklarda meydana gelen astigmatın belirtileri arasında yazılarının bozulması, gözlerini kısarak bakmaları, yürürken ya da koşarken düşmeleri gibi belirtiler yer almaktadır.

astigmat

astigmat

Yetişkinlerde ortaya çıkan astigmat rahatsızlığında ise bulanık görme, okuma eylemi sonrasında baş ve göz etrafında ağrılar, dikey ve yatay çizgilerde düzgün görememe, gözlerin yorulması gibi belirtiler ortaya çıkar.

Astigmat Nasıl Tedavi Edilir?

Astigmat gözlük, lens ya da lazer ile tedavi edilebilen bir hastalıktır. Gözlük ile tedavi ise astigmat hastalığında en fazla tercih edilen yöntemlerden birisidir. Uygun numaralı gözlüğü kullanarak astigmatı tedavi edebilirsiniz.

astigmat nedir?

astigmat nedir?

Lens ise gözlük kullanmak istemeyen kişilerin yararlanabileceği bir tedavi biçimidir. Lenslerin türleri astigmatın türüne göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Lazer tedavisi astigmatın her türlü çeşidine uygulanabilen bir tedavidir. Astigmatı olan hastaların %50’lik bir kısmı lazer tedavisine uygundur. Doktor tarafından yapılan muayene sonucunda astigmatın tipi belirlenir ve size uygun olan lazer tedavisi yapılır.