Cilt Alt Tonu Nedir ve Nasıl Belirlenir?

Her insanda 3 ayrı cilt alt tonu olduğunu biliyor muydunuz? Siz de cilt al tonunuzu öğrendiğinizde daha canlı ve sağlıklı görünen cilde sahip olur ve bu tona göre giyinir, saç renginizi bu tona göre ayarlar ve kozmetik seçimlerinizi cilt alt tonunuza göre satın alabilirsiniz.

Cilt Alt Tonu Belirleme Metotları

Warm, cool, ve nötr olarak tasnif edilmiş bu tonlar asla sarışınlık veya esmerlikle ilgili değildir. Peki nasıl belirlenir? Damar testi uygulaması ile cilt alt tonu renginizi bulabilirsiniz. Güneş ışığında bileklerinizdeki damar rengi eğer yeşil renkli ise warm alt tonuna sahipsiniz, mavi ise cool at tonuna. Renk ile alakalı tam bir yorum yapılamazsa siz nötr tona sahipsiniz demektir. Ve yahut altın ve gümüş testi yaparak da cilt alt tonunuzu bulmanız mümkün.

cilt tonu

cilt tonu

Altın yüzük taktığınız da yoksa gümüş bir yüzük taktığınız da mı cildiniz daha parlak görünüyor? Altın takarken ise warm alt ton, gümüş takarken ise cool alt tona sahipsiniz.

Ayrıca yüzünüzü soğuk suyla yıkayıp ayna karşısına geçtikten sonra bir A4 kağıdı yüzünüze iyice yaklaştırın. Yüzünüz sarımsı veya kırmızımsı renk aldı ise warm alt tonuna sahipsiniz. Pembemsi ise cool alt tonuna. Tüm bu testlere rağmen bir sonuç alamadıysanız siz nötr alt tonuna sahipsiniz.

cilt alt tonu

cilt alt tonu