Dekorasyonda Aydınlatma

Evlerde ve ofislerde her bölüm, odanın kullanım amacına uygun şekilde dekore edilir. Böylece psikolojik olarak insanlara destek olur. Çeşitli mobilyalar, aksesuarlar veya süsler sayesinde odalar, amaca uygun şekilde düzenlenir. Ancak insanların psikolojilerini ve isteklerini olumlu veya olumsuz yönde etkileyen en önemli faktör aydınlatmadır.

aydınlatma

aydınlatma

 

Doğru aydınlatma yöntemleri sayesinde yatak odasında dinlenme, çalışma odalarında enerji veya mutfakta iştah hissi yaratılır.Aydınlatmanın rengi veya konumu, odaların dekorasyonunda oldukça önemlidir. Beyaz ve büyük aydınlatmalar, enerji ve çalışma isteği sağlayabilir. Bu nedenle çalışma ortamlarının aydınlatılmasına oldukça önem verilir. Dinlenme ve uyku için ise daha düşük voltajlı sarı tonlarında aydınlatmalar kullanılır.

aydınlatma

aydınlatma

Bunun yanı sıra aydınlatma sisteminin konumu da oldukça önemlidir. Bu nedenle profesyonel kişilerden destek alınabilir ve evlerin veya iş yerlerinin dekorasyonunda doğru adımlar atılabilir.

Siyah Duvar

Bazı evlerde mimariden dolayı oluşan çeşitli aksaklıklar vardır. Pencerelerin konumu veya odaların şeklinden dolayı içeri giren ışık aşırı ve yorucu bir hal alabilir. Az ışığın insanları kötü etkileyeceği gibi aşırı ve yanlış yansıyan ışık da aynı şekilde olumsuz sonuçlar yaratır. Profesyonel kimseler, odaların içerisindeki ışığı dengelemek adına odanın içerisindeki belirli bir duvarı ya da bölümü siiyah renge boyarlar.

aydınlatma

aydınlatma

Ancak bu teknik, mimarlar veya uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde yanlış bir yöntem odanın dekorasyonunu ve aydınlatmasını berbat edebilir. Siyah duvar, ışığı dengeler ve böylece doğal ve başarılı bir ortam yaratılmış olur.