Geleneksel Ama Yabancı  Kostüm

Her ülkenin kültüründe geleneksel kıyafetlerin yeri ayrı. Almanya’nın Bavyera bölgesinde ve Avusturya’nın köylerinde ise, bazen filmlerde rastladığımız, genellikle incecik kadınların giydiği kıyafetler Dirndl olarak adlandırılıyor. Eskiden kadın hizmetçilerin üniforması olarak kullanılıyormuş ama 1870’lerden sonra varlıklı aileler bu kıyafeti kendilerine göre uyarlamışlar. Özel günlerde, bayramlarda giyenler de var, günlük hayatında kullanan orta yaşlı hanımlar da, barmaid olarak çalışan kızlar da.

Dirndl

Dirndl

Değişik Anlamları Var

Ama Dirndl kıyafetin en çok görüldüğü yer şüphesiz Almanya’daki ünlü bira festivali. Festivale katılan bütün kızlar için Dirndl giymek neredeyse bir zorunluluk.  Çünkü bir dönemin geleneksel kıyafeti olan Dirndl vücudu toparlıyor, ince belli ve dolgun göğüslü gösteriyor. Renkleri ve işlemeleriyle de kadınların bütün süslerini ön plana çıkartıyor. Zaten kelime anlam olarak genç kız demek oluyormuş.

kostüm

kostüm

 

Üç parçadan oluşan kıyafette içe beyaz bir bluz giyiliyor. Üzerinde bele oturan bir elbise var.  Sonrasında bele bağlanan, boyu da dizin altına inen önlükle Dirndl’ı tamamlıyorsunuz. Bu geleneksel ama yabancı kostüm şu sıralar kıymete binmiş durumda, fiyatları oldukça pahalıymış. İyi kalite bir Dirndl 300 Euro’dan başlıyormuş. Bu arada önlüğünüzün ipini sağa bağlarsanız evli veya nişanlısınız demekmiş, yani başınız bağlı. Sola bağlananlar serbestim demek istiyorlarmış. Arkada bağlamak ise ayrıldım, ama ne olur ben de bilmiyorum anlamını taşıyormuş.