İş Yaşamında Mutluluğun İpuçları

“İş hayatında mutluluğun formülü nedir?” diye sorulsa birçok insan şu cevabı verebilir: “Çok çalışma/İyi işler yapma + Terfi etme = Mutlu olma” Lakin son yıllarda yapılan araştırmalar hiç de böyle olmadığını ve kavramların değiştiğini gösteriyor. İşte mutlu olmanın temel yolları

Haftada Üç Gün Yürüme

Fiziksel eylemliliklerimize ruh halimize olan etkisi büyük. Zaten Pensilvanya Devlet Üniversitesi’nin araştırmacılarının yaptığı araştırma da bunu ispatlıyor. Araştırmaya göre, haftada üç defa 20 dakikalık yürüyüşlere çıkan insanlar, antidepresan kullanan ve hem yürüyen hem antidepresan kullanan bireylere göre mutluluk sıralamasında daha üst sıralarda. Dolayısıyla haftada üç defa 20 dakikalık yürüyüşler yaparak her anlamda kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

yürüyüş

yürüyüş

Yaşanan Günü Değerlendirme

Neil Pasricha, gün içerisinde yaşanan olumlu durumları ve gelişmeleri, her günün sonunda mutlaka tekrar anımsayarak mutlu olunabileceğini söylüyor. Buna göre her günün sonunda, o gün yaşadığınız olumlu gelişmeleri yahut deneyimlerinizi mutlaka gözden geçirin, hatta mümkünse bir deftere yazın. Bu yaptığınız eylem gününüzü olumlu düşüncelerle kapamanızı sağlayacak ve böylelikle daha iyi hissedeceksiniz.

İyilik Yapılması

Uzmanların bu konuda çok söz söylemesine gerek yok. Kişinin başkalarına yaptığı yardım her dem kişiyi motive eder.

Yoga

Çok değil günde sadece 20 dakika yoga, meditasyon tarzı içsel yolculuğa dönük eylemlerin yapılması kişinin iş yaşamını son derece olumlu etkiliyor ve olaylara pozitif bakmasını sağlıyor.

yoga

yoga