Kredi Notu Hangi Aralıklarla Güncellenir?

Kredi notu, hem bireysel hem de kurumsal kimlikle, banka, finansman, faktoring ve leasing şirketlerinden yapılan tüm finansal işlemlerin belirli bir puana dönüştürülmüş halidir.  Bu sistem aracılığıyla finansal kuruluşlar, başvuru sahibinin ödeme geçmişi hakkında bilgi edinir. Kredi notu hangi aralıklarla güncellenir, kredi raporu hangi dönemleri kapsar, hızlı rapor oluşturma süreci ve kara listede olanlar için kredi notu güncellemesi gibi merak edilen konularda detaylı incelemeye makalemizden ulaşabilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Finans kuruluşları (banka, leasing ve faktoring şirketleri, gibi), kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı kullanan kişilerin finansal bilgilerini Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne iletir. Bu bilgiler rapor edilir ve kredi notunu etkileyen faktörler göz önünde bulundurularak, kişinin finansal işlemlerinde değerlendirmek üzere kredi notu oluşturulur. Kredi notunu etkileyen faktörleri belirtecek olursak;

  • Bireysel kredi ve kredi kartı ödemeleri
  • Kredi ve kredi kartı borçların toplam tutarı
  • Yeni kredi kullanmış olma
  • Kredi kullanma sıklığı
  • Diğer faktörler (üst üste kredi başvurusu yapmak gibi)

Kredi Notu Hangi Aralıklarla Güncellenir?

Risk raporu olarak bilinen kredi notu, finansal işlemleriniz harekete geçtiğinde belirli aralıklarla artış ve azalma gösterebilir. Bunu kişinin ihtiyaçları doğrultusunda yararlandığı ürün bilgileri belirleyecektir. Kredi notu güncellemesi normal şartlar altında günlük olarak veya aylık olarak yapılabilir. Burada önemli olan çalışmakta olduğunuz finans kurumunun Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne rapor etme süresidir. Kişinin çalışmalarını etkileyen bir hareket olduğunda ilgili kurumlar bilgileri paylaştıktan sonra 2 gün içerisinde kredi notunu güncellemektedir.

Gecikmede olan bir borcunuz olması halinde, ödemesini yaptığınız gün kredi notunuzun güncellenmesi söz konusu olmuyor. Gecikmeden dolayı etkilenen kredi notunuz, borcu kapatmanıza istinaden minimum 2 gün içerisinde yeniden güncellenebiliyor. Geciken ödemelerden dolayı yeni bir ürün kullanmak istediğinizde olumlu yanıt alamayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda vadesi geçmiş borcunuza yeterli tutarı ödedikten en az 2 gün sonra yeni bir ürün başvurusunda bulunmanız önemlidir.

Kara Listede Olanlar için Kredi Notu Güncellemesi

Kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabına olan borçlarını 90 gün boyunca geciktiren kişilerin, finansal işlemleri askıya alınır. Böylece borcun tamamı ödenene kadar yasal takip süreci devam edecektir. Kara listede olanlar, borçlarını ödeseler bile 5 yıl boyunca herhangi bir bankacılık işlemine yaptıkları başvurulardan onay alamazlar. Yasal takibe alınmış ve ödemesini yapmamış kişiler ise 5 yıllık süreç sonunda bile rapora konu olmaya devam eder.

Kara listeye düştükten sonra sürecin sona ermesi halinde kredi notu sıfırlanan kişiler, bankalardan ürün kullanabilmek için başvuruda bulunabilirler. Düşük limitli bir kredi kartı başvurusunda bulunarak, düzenli ödemelerle kredi notunuzu yükseltmeyi deneyebilirsiniz.