Makarnanın Yanlış Bilinenleri

Hamur işi kilo aldırır mantığıyla düşündüğümüzde belki halk arasında söylenen ‘Aaaa makarna mı? E kilo aldırır!’ cümlesinin doğru bir panik cümlesi olduğunu düşünebiliriz. Ancak durum hiç öyle düşündüğümüz gibi değil. Makarna kilo aldırmaz.Tabi ki porsiyonu abartılmadığı sürece.
İrmikle yani durum buğdayının öğütülmüş haliyle yapılan makarna zengin bir B vitamini kaynağıdır. Özellikle kepekli makarna daha fazla vitamin içerir. İçerdiği kompleks karbonhidrat sayesinde diyetlerde kan şekerinin hızla düşmemesini sağlar. Bu nedenler diyet listelerine uygun ölçülerde eklenebilir.

Sebzeli Makarna

Sebzeli Makarna

Makarnayı Nasıl Tüketmeliyiz?

Tam buğday unuyla yapılan makarnaları tercih etmek yerine kepekli ve beyaz undan yapılmış makarna tercih ederseniz alacağınız B vitamini miktarını azaltmış olursunuz. Bu da diyet yaparken metabolizmanıza gerekli hızı sağlamaz çünkü B vitamini metabolizmayı hızlandırır. Bu yüzden sofranızda kepekli makarna tercih etmelisiniz.
Peki makarnanın üzerine hazırladığımız o muhteşem soslara ne olacak? İşte yanlış bilinenlerden bir tanesi de bu. Makarnanın üzerine hazırlanan soslar makarnadan çok daha fazla kilo aldırıyor. Makarnanızı sade tüketmeye çalışın. Ama sossuz olmaz diyenlerdenseniz; bol kalorili, yağlı ve kremalı soslar yerine evde hazırladığınız domates sos, mantar ve ızgara besinler ilave ederek hem makarnanızı tatlandırabilir hem de kilo almanızı engelleyebilirsiniz.