Makyajla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Makyaj yapmak her kadının olmazsa olmazı. Hatta kozmetik mağazalarında dolaşıp, yeni ürünler satın almak kadınların en büyük tutkularından biri. Fakat makyaj yapmak sanıldığı kadar basit bir işlem değil. Çünkü kullanılan malzemeler cildi; dolayısıyla insan sağlığını doğrudan etkiliyor ve bu sebeple nasıl malzemeler alınması gerektiğiyle ilgili bilgi sahibi olunması gerekiyor.

Doğru Bir Şekilde Makyaj Yapmak Sağlıklı Cildin Anahtarı

Makyajla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Makyajla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Makyaj malzemesi satın alınırken mutlaka küçük bir örnek şişesinden edinip onu kullanmak ve 72 saat içerisinde herhangi bir alerjik reaksiyona sebep olup olmadığını belirlemek gerekiyor. Özellikle hassas cildi olan ve bağışıklığı düşük kişilerin buna daha çok dikkat etmesi gerekiyor.

Makyajla ilgili en önemli şey, yatamadan önce her gece mutlaka cildin makyajdan arındırılıp, temizliğinin yapılmasıdır. Aksi durumda gözenekleri kapanan cilt, ilerleyen dönemlerde kalıcı olarak hasar görebilir.

Makyajdan önce mutlaka nemlendiricili krem sürülmelidir. Bu şekilde makyaj malzemeleri çok fazla cilt ile temas etmez ve cilt, en az hasarı görür. Ayrıca nemlendiricinin üzerine yapılan makyaj çok daha kalıcı olur.

Siyah nokta ve sivilceler çoğunlukla yanlış kozmetik ürünlerinin kullanımı ve kişinin cilt temizliğini düzenli yapmamasından kaynaklanır. Bu sebeple makyaj temizliğinin düzenli olması ve kişinin kaliteli makyaj malzemelerini tercih etmesi gerekir. Hatta biraz pahalı da olsa organik makyaj malzemelerinin kullanılması daha doğru olur.