Şarap Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Şarap içkiler arasında başka bir yere konulabilir. Zira şarap olayı bir kültürdür ve dünyada tek bir gruba mal edilemeyecek ender içki çeşitlerindendir.

Lakin eğer kırmızı şarap tüketiyorsanız ister istemez dökülmesi de kaçınılmaz olabilir. Bu durumda da karşımıza şarap lekesi çıkar.

Peki, ama bu leke nasıl çıkar sorusunun yanıtı şu şekilde:

şarap

şarap

Adımlar

  • Giysinin Ters Çevrilmesi: İlk iş olarak şarap dökülen giysiyi ters çevirin ama elbette şarap lekesinin çıkarılması için sunduğumuz öneriler yıkanabilir kumaşlar için olan ürünler. Ve çevirme işlemi sırasında leke yayılmayacak biçimde çevirme işlemini hassas bir biçimde gerçekleştirin.
  • İkinci aşamada sadece lekeli olan bölgeyi yıkayın: Burada işin püf noktası leke kısmının yıkanacak olmasıdır.
  • Üçüncü aşamada sıra kullanılacak malzemeler: Bunun için ise içerisinde olabildiğine az kimyasal deterjan ve ağartıcı içeren bir deterjan (ki bu sıvıda olabilir, toz deterjanda fark etmez) 1 çay kaşığı ya da leke daha büyük ise bir yemek kaşığı alınır ve bir fincan içinde üzerine ılık su ile dökülerek iyice karıştırılır.
  • aşama artık ana işlem olarak değerlendirilebilir: Belirlenen ölçekte hazırlanan karışımı, temiz bir tülbent, bez vb. kumaşa iyice yedirin ve kumaşın bu karışımı emmesini sağlayın.
şarap lekesi

şarap lekesi

  • 5 aşamada deterjanı emdirdiğiniz bezi, şarap lekesi olan yere iyice bastırın, iyice etki etmesi için bir süre bekleyin ve daha sonra lekenin üzerini silin.
  • Geldik 6. aşamaya: Bu aşamada giysinin yıkama talimatına harfiyen uyarak ve hiçbir kuralı çiğnemeden giysiyi yıkayın
  • Bu işlemde tamam olduğuna göre artık giysinizi kurumaya bırakabilirsiniz. Kuruma işlemi, leke çıkarma işleminin 7. İşlemi olup, son aşamalardan birisidir.
  • Eğer tüm bunları yapmanıza rağmen hala biraz leke kaldı ise bu gözünüzü rahatsız ediyorsa bu durumda ya bir kuru temizlemeciye giysinizi götürüp, ondan yardım alabilirsiniz ya da lekenin üzerine beyazlatıcı ürünler dökerek lekenin ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.