Alzheimer ve Göz Tansiyonunda Erken Teşhis

Dünyada 36 milyondan fazla Alzheimer hastası var ve  bu sayı sürekli artma eğiliminde. Çoğunlukla yaşlılarda görülüyor ve biz toplum olarak yaşlılara hep yardım ettiğimiz için, büyüklere saygımızdan dolayı onların ellerini sıcak sudan soğuk suya sokturmuyoruz. Ama doktorlar özellikle Alzheimer hastalığı adaylarına farklı yaklaşılmasını söylüyorlar.

alzheimer

alzheimer

 

Onlar bu hastaların yapabilecekleri her şeyi kendilerinin yapmasını söylüyorlar. Yapamadıkları yerde yardımcı olmak çok daha iyi bir yöntemdir diyorlar. Alzheimer henüz tedavi edilemiyor ama erken tanı ile kontrol altına alınabiliyor. Kişilerin aktif bir hayat sürmesi bu hastalığa karşı alınacak en büyük önlem. Hastalık tanısı konduktan sonra bile düzenli egzersiz yapılması çok iyi sonuçlar veriyor. Ayrıca D vitaminin bol bol alınması gerek.

Göz Tansiyonunuzu Ölçtürün

Göz hekimleri sinsi bir hastalık olarak tanımladıkları glokom yani göz tansiyonunda erken tanının önemine dikkat çekiyorlar. Erken teşhis olunca tedavi süreci de olumlu sonuçlar veriyor.

göz

göz

Özellikle 40 yaş üstü hastalarda rastlanan ve sonu körlüğe kadar gidebilecek olan glokom sessiz, sinsi ve tehlikeli bir hastalık. Tedavi şansını arttırmak için altı ayda bir göz muayenesinden geçmek alınacak en önemli tedbir. Kırk yaş üstündeyseniz bu kontrolleri ihmal etmeyin. Çünkü bu hastalıkta herhangi bir ağrı veya sızı hissedilmiyor. Sonuç testler yardımıyla bulunuyor. Alzheimer ve göz tansiyonunda erken teşhis şimdilik en iyi çareler.