Bebek Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

İlk bebeğini kucağına alan anneler tecrübesiz oldukları için büyük bir panik yaşarlar. Çevresinde bulunan ve kulaktan dolma bilgiler veren kişiler de annelerin daha çok panik yaşamasına neden olurlar. Oysa, yeni annenin sakin olması bebeğin de daha sakin olmasına ve bebeğini doğru şekilde beslemesine yardımcı olur.

bebek

bebek

Yeni Doğan Bebek Bakımı

Yeni annenin en çok korktuğu konulardan birisi sütün gelmemesidir. Oysa süt bebek emdikçe çoğalır. Sütün gelmediğinden ya da yeterli olmadığnıdan endişe eden anne, bebeğin de strese girmesine neden olabilir.

Bebeklerin sürekli emzirilmesi gerekmez. Bebekler 2 saatte bir emzirildiklerinde hem düzenli beslenmiş olurlar hem de emzirme arasında yeterli süt oluşması sağlanır.

Yeni annelere bebeğin sallanmaması gerektiği söylenir. Oysa bebekler anne karnında da sallanırlar. Bu nedenle anneler bebeklerini hafif bir ritimle sallayabilirler.

bebek bakımı

bebek bakımı

Bebeklerin üşüdüğü ile ilgili yanlış kanı annelerin bebeklerini üst üste giydirmesine neden olur. Oysa bebekler doğdukları andan itibaren yaşadıkları ortama göre bağışıklık kazanırlar. Yani bebeğin kafasına şapka ya da eline eldiven takmanıza gerek yok.

Bebeğin her altını değiştirdiğinizde pişik kremi sürmeniz gerekmez. Zira, pişik kremleri yoğun ve kalın kremlerdir, sürüldükleri bölgeyi steril ve kapalı bir şekilde korurlar. O nedenle bez her değiştirildiğinde pişik kremi sürmeye gerek yoktur.