Bebekler Neden Ağlar?

Dünya ile yeni tanışan bebeklerin tek iletişim aracı ağlamalarıdır. Fakat ağlamalarının azalması onların ihtiyaçlarına verilen cevaplar ile azalabilir ya da artabilir. Bunun yanı sıra bazı bebeklerde gaz problemi yaşanabiliyor. Bu gaz sancısı ise oldukça sıkıntılı bir dönem olduğundan acı ağlamalarını duymanız mümkün. Onu kucağınıza alarak gaz çıkışını sağlamalı ya da doktorunuzun önerdiği gaz giderici damlaları kullanmanız gerekir.

ağlayan bebekler

ağlayan bebekler

İlk Aylarda Bebek Ağlamasının Nedenleri?

İlk aylarda bebeklerin ağlamaları fiziksel olan ihtiyaçlarının karşılanması için olup üzülmek, kızmak gibi duygusal anlamlar içermez. Bu fiziksel ihtiyaçların giderilme isteği ilk altı aya kadar sürer.

ağlayan bebek

ağlayan bebek

Anne babalar bebeğin ağlamasında panik yaşarlar. Bu paniğin içeriği ise onun neden ağladığını anlayamamanın verdiği sıkıntıdan ötürü yaşanır. İlk zamanlar ağlama nedenlerini anlamak zor olsa da onun ile zaman geçirdiğiniz de ağlama tonuna göre ne istediğini kavrayacaksınız. Anne baba ağlama seslerini okumayı öğrendiklerinde açlıktan mı yorgunluktan mı ağladığını kolaylıkla çözerler.

bebekler neden ağlar

bebekler neden ağlar

Bebeğin ağlamasının ardından ilk hedef onu sakinleştirmedir. Bunun için hemen kucaklamak yerine onun gerçekten neye ihtiyaç duyduğunu anlamaya çalışmak daha etkili olacaktır.