Göz Rengine Göre Makyaj Önerileri

Her kadının göz rengi ve göz tipi birbirinden farklıdır. Her göz rengine göre ise, farklı tonlarda makyaj uygulanmalıdır. Dolayısıyla doğru br şekilde makyaj yaparak gözlerin güzelliğini ortaya çıkarmak için, kişinin kendi göz yapısını tanıması ve göz rengine hangi tonların gideceğini bimesi gerekir. Özelikle makyajla ilgili yıllarca kulaktan dolma bilgilerle öğrenilen yanlış uygulamalar, kadınların demode ve geri planda kalan bir göz makyajı yapmasına neden olduğu için trend olan renk tonları yerine; kişinin kendine en çok yakışan tonları kulanması gerekir.

göz makyajı

göz makyajı

Zıt Renkler Birarada Kullanılmalı

Zıt renkler, göz makyajının en önemli parçasıdır. Dolayısıyla makyaj yaparken aşırı uyumlu olmak yerine, birbirine zıt renkleri birarada kullanmak ve aynı taktiği göz rengi ve giyilen kıyafetlerin rengi için de uygulamak gerekir.

makyaj

makyaj

Renkli gözlüler, göz makyajı konusunda oldukça şanslı görünürler. Fakat doğru taktikler kullanıldığında, tüm göz renklerine uygun tonlar bulunabilir. Mavi gözler içinse en uygun tonlar; kahverengi, mercan, mor ve füme rengidir.

Yeşil gözlüler için uygun olan tonlar; pembe, lavanta, bakır, siyah ve gridir.

Ela gözlüler, kahvenin her tonlarını ve siyahı rahatlıkla kullanabilir.

makyaj yapımı

makyaj yapımı

Kahverengi gözler; seçenek azmış gibi görünse de aslında en şanslı olan göz rengidir. Çünkü bir çok tonla rahatlıkla uyum sağlayabilir. En çok yakışan tonlar ise mavi, siyah, bej, yeşil, mürdüm, lacivert ve hakidir.

Siyah göz rengi ise; bakır, sarı, siyah, gri ve yeşil tonlarıyla uyumludur.