Çalışanların Beslenme Diyetleri

Çalışanların beslenme alışkanlıkları performanslarını da belirliyor. Çalışma ortamı ve çalışma ekibi arasındaki iletişim beslenme alışkanlıklarını etkileyen temel faktör. Sürekli oturarak çalışanlarla, satış ekibinde yer alan, sürekli ofis dışında, daha hareketli bir çalışma zamanı olanlar arasında beslenme farkı var ve olmalı. Çünkü ofis içinde çalışanları harcadığı kalori ile ofis dışında çalışanların harcadığı kalori arasında fark var.

kuruyemiş

kuruyemiş

Çalışma Ortamına Göre Beslenmek Gerekiyor

Meslek grupları arasında bankacı, tasarımcı, mali müşavir gibi sürekli ofis içinde oturarak çalışanların lifli ürünleri tercih etmeleri gerekiyor. Bu ürünler hem düşük kalorili hem de sindirimi kolay ürünlerdir. Kalori harcama oranlarının düşük olması sebebiyle kilo almalarının önüne geçmek için bu meslek gruplarına dahil olanlar rafine edilmemiş tam buğday, çavdar, yulaf ve kepekli ürünlerle beraber sebze, meyve ve kuru baklagiller tüketmeye özen göstermeli.

ofis

ofis

Ekip olarak çalışan ve iletişimi yüksek olan çalışanlar sağlıklı beslenme konusunda birbirlerini olumlu anlamda etkilemeli. Ekipte yönetici konumunda biri varsa beslenme konusunda örnek olmalı. Müşteri ile yüz yüze görüşen çalışanlar iş yükünün fazla olması sebebiyle uzun süre aç kalıp sonrasında gereğinden fazla yemek yiyebilir. Bu gibi çalışanlar öğün atlamamaya özen göstermeli.