İnternet Virüsü Nasıl Temizlenir?

İnsan hayatının adeta vazgeçilmez araçlarından birisi olmayı başaran internet kullanımı, özellikle iş ve eğlence amaçlı oldukça popülerdir. Kimi zaman ticari, kimi zaman oyun oynama ve kimi zaman ise video izleme gibi işlemlerin yapılabildiği internet sitelerinde, yanlış kullanımlar sonucu bilgisayara virüsler girebiliyor.

Özellikle internet tarayıcılar üzerinde görülen virüsler, tarayıcılarda aniden reklam gösterme ve farklı site adreslerine girişler yapılmasını sağlıyor. Bu durumda kötü niyetli kişilerin bilgisayara zarar vermek ve insanların mağdur olmasını sağlamak amacı ile oluşturdukları internet virüsleri, bazı yollar kullanılarak yok edilebilmektedir.

Tarayıcı Virüsü Ne Demektir?

Google ya da Yandex gibi çeşitli arama motorlarının ana sayfa ekranın aniden görülen farklı sayfa ve reklamlar, genel olarak tarayıcı virüsü şeklinde adlandırılıyor. Ancak tarayıcı virüsleri düşünüldüğü gibi virüs değil, istenmeyen yazılımlardır. Daha çok bilgisayarın yavaşlaması ve kullanıcıların zorluklarla uğraşması için ortaya çıkarılmış yazılımlardır. Ayrıca kişisel bilgilere ulaşmak ve güvenliğin ortadan kaldırılması içinde üretilebilmektedir.

Bu tür istenmeyen yazılımlardan korunmak adına bilmediğimiz ve güvenilir olmayan sitelerden uzak durmamız gerekiyor. İnternet sitelerinden indirilecek olan video, şarkı, oyun ya da farklı programlar içerisine yerleştirilen reklamları detaylı şekilde incelemek gerekmektedir.

İnternet Tarayıcılarına Bulaşan Virüsleri Temizleme Yolları

Doğru kullanıldığında hayatımızı kolaylaştıran, bilgilere ulaşmamızı ve eğlenmemizi sağlayan internet, ne yazık ki yanlış kullanım sonucunda bir işkenceye dönüşebilmektedir. Eklenti ya da farklı reklam sitelerinin sıkça tarayıcıda gözükmesini sağlayan tarayıcı virüsleri, çeşitli yöntemler ile yok edilebilmektedir. Bahsedilen yöntemlerden ilk v etkili olanları, kullanılmış olan tarayıcıların sıfırlanması işlemidir. Söz konusu olan tarayıcı sıfırlama işlemleri ise şu şekilde gerçekleşiyor:

Firefox Sıfırlama Yöntemi:

● Firefox tarayıcıyı açın ve klavyeden ALT tuşuna basın.

● Çıkan menüde Yardım butonunu seçin ve oradan Yardım, Sorun Giderme Bilgisi, Troubleshooting Information seçeneklerine gelin.

● Bu işlemlerin ardından Firefox tarayıcısını yenile kısmını seçin ve uzantıların yani tarayıcı virüslerin silinmesini onaylayın.

Internet Explorer Sıfırlama Yöntemi:

● Internet Explorer ana sayfasını açın ve sağ üst kısmında bulunan Yıldız butonunun sağındaki kısma tıklayın.

● Oradan Internet Seçenekleri ve Gelişmiş Advanced kısmına gelin.

● Bu işlemin ardından en alt kısımdaki Sıfırla butonunu seçin ve son olarak tarayıcıyı yeniden başlatın.

Google Chrome Sıfırlama Yöntemi:

● Chrome ana sayfasını açın ve sağ en üstte bulunan üç çubuklu simgeyi tıklayarak, oradan Ayarlar kısmını seçin.

● Açılan sayfanın sol altında Gelişmiş kısmını tıklayın ve altındaki Sıfırla ve temizle kısmını seçin.

● Karşınıza çıkacak olan Ayarları orijinal varsayılan değerlerine geri yükleyin ve Bilgisayarı Temizleme işlemlerini sırası ile yapın.

Tarayıcı Virüsleri Program İle Temizlenir Mi?

Kullanılan tarayıcıların temizleme işlemlerinde halen reklam ya da farklı eklentilerin çıkması durumunda, farklı program ve uygulamalar kullanılarak sorunlar çözülebilmektedir. Söz konusu olan programlar arasında AdwCleaner ve Malwarebytes Anti-Malware ücretsiz programlar oldukça yararlıdır.