Hamilelerin Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır

Hamilelik dönemi başlı başına hormonların alt üst olduğu bir dönemdir. Hamilelik döneminde anne adaylarının yaşadığı sorunlardan birisi diş problemidir. Yaşanan sorun diş kaybına neden olabilir. Bazı anne adayları hamilelik dönemi içinde diş eti sorunu yaşayabilir. Ancak tüm bunlara engel olmak için anne adaylarının yapacağı birkaç önlem vardır. Bu önemler sadece diş sağlığını değil ben sağlığını da koruyacaktır.

diş bakımı

diş bakımı

Anne adayları hamilelik dönemlerinde süt ve yeşil yapraklı sebzeleri sıklıkla tüketmelidir. Süt ve yeşil yapraklı bitkiler durum olarak A-C-D vitamine sahiptir. Bebeklerin diş gelişimleri de anne karnında başlar. Bu durum anne adaylarının hamileliklerinin 5 ve 6 hafta dönemlerinde olur. Anne adayları özellikle hamilelik döneminde iyi beslenmelidir.

Kalsiyum Alımına Dikkat

Yine anne adaylarının ağzı sağlıklarının bozulmaması için yapması gereken uygulamalardan birisi de ağız hijyenine dikkat etmek olmuştur. Diş etlerinde oluşan problemlerin geneline yakını ağız sağlığı ile ilgili problemdir. Dikkat edilmemesi durumunda dişlerde bakteri oluştuğu gibi, dişetlerinde şişliğe, kızarıklığa ve daha çok kanamaya neden olur.

kalsiyum alımı

kalsiyum alımı

Anne adayları ağız bakım sağlığına dikkat etmesi için öncelikli olarak tatlı yedikten sonra mutlak olarak dişlerini fırçalamalıdır. Hiçbir şekilde diş eti kanaması durumunda bile diş fırçalamaktan kaçınılmamalıdır. Günde en az iki defa diş fırçalaması yapılmalıdır. Tuzlu su ile gargara ile yapılarak ağız rahatlatılabilir. Anne adayları kalsiyum alımına dikkat etmelidir. Anne adaylarının ağrı kesici ve antibiyotik alımlarında doktor kontrolü olmalıdır.