Gebelik Psikolojisi Sabır İsteyen Bir Süreçtir

Hamileliğin her kadına yaşattığı psikoloji birbirinden farklıdır. Kimileri ilk andan itibaren kendini bulutlar üzerinde hissederken kimileri için zorlu bir süreç başlıyor olabilir. Özellikle riskli gebeliklerde anne adayları diğer gebelere göre ekstra özen göstermek zorunda kalabiliyor. Bu da anne adayının zaten sıkıntılı olan ruh halini daha da zora sokuyor.

gebelik psikolojisi

gebelik psikolojisi

Gebelikteki Psikolojiniz Sizi Biraz Zorlayabilir

Kadın doğum doktorlarının da her zaman belirttiği gibi gebelik ne kadar zor geçiyor olursa olsun, önemli olan anne adayını hayatın içinde tutmaktır. Yani hem bedenen hem de ruhen kendini soyutlamasına izin vermemek gerekir. Burada eşe de çok iş düşüyor elbette. Gebelik psikolojisi anne adayına zaman zaman gelgitler yaşatabildiği gibi, her zorluğa rağmen bebeğini kucağına alacağı günü hayal etmekten kendini alıkoyamaz.

gebe

gebe

Bu süreçte anne adayı kendini yormayacak ve tehlikeye atmayacak şekilde farklı aktivitelerle meşgul olabilir. Örneğin sık sık yürüyüş yapması sağlığı açısından iyi olacağı gibi temiz hava almak ruhen de onu rahatlatacaktır. Mesela kendini rahat hissettiği kıyafetleri giymesi, karnını ve tüm bedenini sıkacak parçalardan kaçınması ve hatta sevdiği renklerdeki ürünleri tercih etmesi bile ona iyi gelecektir.