Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Günümüz şartlarını düşündüğümüzde akıllı telefonların daha çok rağbet gördüğünü biliyoruz. Ama her akıllı telefon da kaliteli olmuyor maalesef. Bütçeden kısalım derken kaliteden de ödün verebiliyoruz bazen. Bir akıllı telefonun uygun fiyatlı olmasının yanında kaliteli olması da önemli.

akıllı telefon

akıllı telefon

Akıllı Telefon Alırken Hangi Özelliklere Bakılmalı?

  • Akıllı telefonlarda ilk önce dayanıklılık önemlidir. Aldıktan bir hafta sonra ekranı çizilecekse veya düşürme sonucu hemen kırılacaksa, o telefondan bir hayır gelmez. Bu nedenle ekranın çizilmeye dayanıklı bir yapısı olmalı. Dış kasanın da düşmeler sonucu kırılmaya dayanıklı maddelerden yapılmış olması önemli.
  • Dayanıklılıktan sonra bakılacak özellik, telefonun belleği. Telefonun işlemcisinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için en az 2 GB ram olması gerekir. Depolama alanı bakımından da, ne kadar yüksek belleği varsa, o kadar da iyi olacaktır. Bazı telefonlarda hafıza kartı ile desteklenme durumu var. Fakat telefonun kendi alanının yüksek olması her zaman daha iyidir.
akıllı telefon modelleri

akıllı telefon modelleri

  • Telefonun işletim sistemi de dikkat edilmesi gereken bir konu. Android işletim sistemi tercih ettiğinizde, İOS ve Windows Mobile işletim sistemlerine göre kullanışının daha rahat olduğunu göreceksiniz.
  • Akıllı telefon alırken telefonunun işlemcisine bakmayı da unutmayın! Zira bir telefonu gerçekten akıllı yapan, işlemcisindeki çekirdek özelliğidir.
  • Bir diğer husus da, çoğu kişinin tek baktığı özellik olan kamera özelliği! Çoğu kişi kameranın sadece kaç megapiksel olduğuna bakar. Bu megapiksel özelliği ile birlikte kameranın lens yapısı da oldukça önemlidir. Ayrıca diyafram açıklığı da önemli ve dikkat edilmesi gereken bir özelliktir.

Fiyatı bütçenize uygun olan akıllı telefonları alırken, bu özelliklere dikkat etmenizi tavsiye ederim.