Hamilelik Döneminde Gaz Sıkışması

Gebelik döneminde kadınlar, vücutlarında çeşitli değişiklikler yaşarlar. Bu değişiklere bağlı olarak ise, bir takım rahatsızlık veren durumlar ortaya çıkar. Bunlardan biri olan gaz sıkışması ise, özellikle uyku sırasında anne adayının kasılmasına yol açar ve rahatsız bir hamilelik dönemi geçirmesine sebep olur.

gebelik

gebelik

Ayrıca anne adayının, hamilelik döneminde sürekli gazlı besinler tüketmesi, çocuğunun da doğduktan sonra benzer bir sorun yaşamasına sebep olabilir. Dolayısıyla bu sorundan kurtulmak için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir.

Gaz Sıkışmasını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Her durumda olduğu gibi bolca su içmek, gaz sıkışmasına da oldukça iyi gelen bir yöntemdir. Dolayısıyla günde en azından, 8-10 bardak arası su içilmelidir. Bunun dışında üzüm, ananas, portakal ve kızılcık suyu da gaz sıkışmasını önleyen içeceekler arasında yer alır.

hamilelik dönemi

hamilelik dönemi

Çok hareketsiz kalmak da gaz sıkışmasınsının sebepleri arasında yer alır. Bu yüzden çok aktif bir şekilde spor yapılmasa bile, günde en azından yarım saatlik bir yürüyüşe çıkılmalı ve alınan besinler sindirilmelidir.

Lifli gıdalar kabızlığı önleyici özelliğe sahip olduğu gibi, aynı zamanda mide şişkinliğine de iyi gelir. Özellikle kuru erik, muz, incir, tam tahıllı gıdalarda bolca lif bulunduğu için bu besinler, şişkinlik ve gaz sıkışması sorunu olanlar tarafından mutlaka tüketilmelidir.