Kahvaltının Beslenmedeki Yeri

Sabah işe ya da okula erken giden birçok insan kahvaltı öğününü atlar ya da basit bir şeylerle – gevrek, bisküvi gibi – geçiştirir. Beslenmedeki en önemli öğün kahvaltıyken bu öğünü atlamak ya da gerektiği gibi kahvaltı yapmamak kesinlikle doğru değildir, zararları dahi bulunur.

kahvaltı

kahvaltı

Kahvaltıda hemen her besinden biraz alınmalıdır. Her şeyin fazlası fazladır kuralı burada da geçerli elbette, öğün kahvaltı da olsa aşırıya kaçmamak gerekiyor. Temel besinleri mutlaka almak gerekiyor. Çikolata, gevrek gibi gıdaları ise oldukça az miktarda almak ya da mümkünse hiç almamak daha doğrudur.

Kahvaltı yapmak diyet için de önemli bir konudur. Bir diyet programı takip edenlerin kahvaltıya özellikle önem göstermesi gerekiyor. Diyet programlarında, diyetin sağlıklı bir şekilde uygulanması ve daha iyi sonuçlar vermesi için öğün atlamamak önemli bir kuraldır.

kahvaltı yapmak

kahvaltı yapmak

Öğün Aralıkları Ne Kadar Olmalıdır?

Gün içinde 3 temek öğün gerektiği gibi ve zamanında mutlaka yapılmalıdır. Yani hemen hemen her beş saatte bir yemek yenmelidir. Ancak temel öğünlerin yanında bir de ara öğünler bulunuyor. Ara öğünlerde temel öğünler gibi yemek yenmesi doğru değildir. Temel öğün aralarında iki – üç saatte bir meyve, bisküvi tarzı yiyeceklerle bu öğünler tamamlanabilir. Bu mide sağlığını korumak için de gerekli bir yöntemdir.