Narsizm Nedir?

Çağın hastalığı olarak nitelendirilip, oldukça sinsi ilerleyen narsizm, bir kişilik bozukluğudur. Kişilerin narsizm hastalığına yakalandığını kabul etmesi ve bunu bilmesi pek mümkün değildir.

narsizm

narsizm

Bunun yerine kendini yüceltip diğer tüm insanları yetersiz olarak görürler. Yapılan araştırmalara göre toplumda bulunan kilerin yaklaşık yüzde birinde narsizm kişilik bozukluğu bulunuyor.

Çocuk Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Narsizm kişilik bozukluğu aslında en temel olan çocukluk gelişiminde başlar.

narsizm nedir

narsizm nedir

Çocukların bireysel çalışmalardan çok grupsal çalışmalara yönlendirilmesi, tek başına başarı olamayacağının farkındalık olarak algılaması ve de diğer insanlar ile işbirliği içinde olurken onlar ile aynı statü de olduklarının aşılanması bu kişilik bozukluğunun önüne geçebilecek olan temel edinimlerdir. Çocukluk dönemlerinde dayak yemiş olan kişiler de narsizm oluşumu daha çok görülüyor.

Narsizm Kişilik Bozukluğu Olan Kişilerde Belirtiler

Narsizm kişilik bozukluğu, olan kişiler vefalı olamazlar, acıma hisleri yoktur, kimseye bağlanamadıkları için âşık olamazlar. Onlar sadece kendilerine âşıktırlar. Tedavisi en zor olan kişilik bozukluğu hastalığıdır. Kişinin kedisine bu tanıyı koymaması, insanların onu anlamadığı düşüncesi bu tedaviyi zorlaştırır.