Neden Parabensiz Ürünler Kullanma Gerekir?

Kozmetik ürünlerinin her birinde neredeyse bilmediğimiz onlarca yüzlerce kimyasal madde bulunuyor. Bu ürünlerin içerisindeki bilinmeyen kimyasallar bazıları yararlı olabilir, bazıları ise cildimize büyük zararlar verebilir. Kozmetik ürünlerinin çoğunda bulunan paraben aslında en zararlı arından bir tanesidir. O yüzden çoğumuz parabensiz ürün kullanmalıyız. Bu yazımızda paraben içeren ürünün kullanmanın bazı zararlarından kısaca söz edeceğiz.

kozmetik

kozmetik

Kozmetik Ürünlerine Dikkat

Tüm Kozmetik ürünlerinde bulunan paraben insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen bir maddedir. Kozmetik ürünlerine aslında paradan kullanmalarının amacı ürünün raf ömrünü uzatmaktır. Eğer bir kişisel bakım ve kozmetik ürünü satın alacaksanız içeriklerini mutlaka okumalısınız. İçeriklerine baktığınızda paraben isimli maddeler görüyorsanız uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

kozmetik ürünleri

kozmetik ürünleri

Çünkü bu madde aslında kabaca zehir olarak tanımlanabilir. Ürünün kullanım suresini uzatan paraben uzun süre bakteri üretmemesini sağlıyor. Fakat bakteri kadar parabende zararlı bir şeydir. Bazı kimyasal bakım ürünleri hassas cilde sahip kişilerde deri hastalıklarına bile sebep oluyor. Bunlardan bazıları olan egzama, kaşıntı ve kızarıklık parabene bağlı olarak ortaya çıkabilir.