Normal Doğumun Faydaları Nelerdir?

Günümüzde birçok kadın, normal doğum korkusu sebebiyle sezaryen doğum yöntemini tercih ediyor. Sezaryen doğumun annenin sağlığı açısından yeterince sağlıklı bir yöntem olmadığı bilinse de normal doğum sancısının göze alınmaması sebebiyle çokça rağbet görüyor. Anne adaylarının bu konuda bilinçlenmesi korkuyu yenmesine ve normal doğumu kabullenmesine yardımcı olur. Bu nedenle ilk insanlardan bu yana devam eden normal doğumun faydalarının bilinmesi gerekir.

doğum

doğum

Normal doğum annenin çok daha hızlı bir şekilde ayağa kalkabilmesine yani iyileşmesine yardımcı olur. Doğumdan sonra ağrı düzeyi sezaryen doğumda daha fazla olacağından annenin daha uzun süre dinlenmesi gerekir. Sezaryen doğumda anestezi uygulaması ve rahim kesilmesi söz konusu olduğu için anesteziye bağlı tehlikeler ve rahimde hasar oluşma riskleri bulunur. Sezaryen doğumda bebek rahim kesilerek alındığı için ikinci doğumda rahimde kasılma sağlıklı bir şekilde gerçekleşmeyeceği için normal doğum ihtimali bulunmaz.

normal doğum

normal doğum

Normal Doğumun Bebek Açısından Faydaları Nelerdir?

Normal doğumda bebekler doğum kanalından geçerken maruz kaldıkları basınçtan ötürü akciğerlerinde bulunan amniyon suyu atılması kolay olur ve böylece solunum problemleri yaşamazlar. Aynı şekilde doğum kanalından geçiş sırasında bebeğin hormonal olarak kendini dünyaya daha kolay adapte ettiği söylenir ve doğum kanalındaki bakterilerin bebeklerin bağışıklık sisteminin güçlü olmasına destek olur. Normal doğumun bebeğin çok daha kolay bir şekilde emmesini ve anne ile olan iletişimin daha güçlü olmasını sağladığı bilinir.