Sıcakların Psikolojik Etkisi

Yaz aylarında yükselen hava sıcaklığı nedeniyle kişilerde oluşan fiziksel rahatsızlıkların yanında psikolojik sorunlarla da karşılaşmak mümkündür. Psikiyatrik hastalıkların çoğu, güneşten uzak kalınan mevsimlerde gerçekleşse de aşırı sıcaklar ve nem bazı ruhsal bozukluklarda artışa sebep olabiliyor. İnsanların aşırı sıcak zamanlarda panik atak geçirme oranı oldukça artıyor. Çünkü panik bozukluğa sahip kişiler havadaki nem oranından çabuk etkilenirler ve bu durum onlarda huzursuzluk yaratabilir.

Sıcakların Psikolojik Etkisi

Sıcakların Psikolojik Etkisi

Özellikle kişiler yeterli derecede sıvı tüketmediklerinde bilinç bulanıklıkları ve davranış sorunları görülebilir. Terleme nedeniyle vücuttaki sodyum tüketilir. Bu nedenle özellikle yaşlı kişiler yeterli sıvı tüketimi sağlamalıdır. Sıcaklık artışı tansiyon düşmesine de neden olabilir. Ayrıca kullanılan bazı psikolojik ilaçlar da tansiyon düşmesinde etkilidir. Bu nedenle bu tür ilaç kullanan kişilerin sıcaklık artışına çok daha fazla dikkat etmesi önerilir.

Uykusuzluğun Psikolojiye Etkisi

Bir insanın uyku halini alabilmesi için hem ışığın azalması hem de beden ısısının düşmesi gerekir. Ancak aşırı sıcak havalarda beden ısısının düşmemesi nedeniyle uykuya dalmak oldukça güç bir hal alır. Bu nedenle uykusuzluk, yaz aylarında sıklıkla görülen psikolojik sorunlar arasındadır. Ayrıca uykusuz kalan kişiler gün içerisinde de huzursuz ve sinirli bir hal sergilerler.