Silinen Dosyaları Geri Getirmenin Yolları

Bilgisayar kullanımında çeşitli nedenlerden dolayı önem verdiğimiz ve yedeklemeyi unuttuğumuz bazı dosyalar silinebilir. Bu dosyalar hele ki iş konusunda çok önemli ise çok sıkıntılı günler yaşayabilirsiniz. Silinen dosyaları kurtarmak ise belirli programlar ile mümkündür. Dosya kurtarma programlarından olan DMDEE Free Edition, bilgisayarda silinen dosyaları geri getirme konusunda uzman program olup kullanımı ve kurulumu çok kolaydır.

Programın ücretsiz sürümünde çeşitli kısıtlamalar yaşasanız bile kurtarabileceğiniz veri miktarında kullanım vardır. Dosya programları içinde tercih edilen bir diğer program ise recuva olmuştur. Recuva programı silinen dosyaları kurtarmada önemli programdır. Kullanımı çok kolay olan program, arama işlevini belli konuda veya tüm sürücüleri içerecek biçimde çalıştırabilmektedir.

Programı Kullanımı ve Kurulumu

Dosyaları kurtarmanın bir diğer yolu olan program ise photoRec, sadece fotoğrafları değil, aynı zamanda 200 farklı dosya türünü kurtarabilme özelliğine sahiptir. USB ve DC/DVD’lerden kaybolan verileri kurtarabilen programın tek sorunu komut satırından çalışması ve fareyle kontrol edilememesi olmuştur. Silinen dosya ve diğer verilerin kurtarılmasında kullanıma program partition recovery’dir.

Program diski tarayıp kayıp bölümleri geri getiriyor. Silinen dosyaların geri getirilmesinde kullanılan programlardan birisi olan Paragon RescueKit 14 programı silinen dosyaların geri getirilmesinde çok önemlidir. Programda ön yükleme medyası sayesinde bilgisayarınızı açtığınızda kayıp olan bölümleri geri getirebileceksiniz. Dosyaları geri getirme program olan Paragon RescueKit 14 ile ön yükleme sorununu da onarabilecek ve sorunsuz kullanıma sahip olacaksınız.