Suda Doğum Yapmanın Faydaları?

Doğum korkusu yaşayan anne adayları için alternatif bir yöntem olan suda doğum rahatlama hissi vererek daha az efor gerektiriyor. Suyun sakinleştirici etkisi doğumu kolaylaştırıyor.

Anne ve bebek üzerindeki doğuma bağlı stresi azaltıyor. Su kasılmaya da yardımcı olacağı için doğum süresinde kısalma görülür.

suda doğum

suda doğum

Ayrıca suyun kaldırma kuvveti annenin hareketini arttırarak kan dolaşımını da hızlandırıyor.Bu yöntemde amaç annenin ağrı ve acılarının hafifletilmesini sağlamaktır.

Suda yapılan doğum anneye kendini iyi hissettiriyor, ağrı giderici etki yaratır, solunum daha düzenlidir ve hareket özgürlüğü verir.Doğum havuzu müsaade ettiği sürece baba da bu deneyimi anneyle birlikte yaşayabilir.

Suda Doğum Doktorunuzun Kararıdır

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar diğer doğum yöntemleriyle suda doğumun risklerinin aynı derecede olduğunu gösteriyor. Suda doğum doktorunuz vereceği kararla olur.

hayata suda gözünü aç

Bu yöntem genellikle ilk doğumda tavsiye edilmez. Çoğul gebelik, iri bebek, erken doğum gibi durumlarda uygulanmaz. Bunun için uygun koşulların sağlanması gereklidir.

Annenin genital bölgesinde enfeksiyon, mantar gibi hastalıklar olmamalıdır. Doğum, uzmanların denetimi altında yapılmalı ve doğum sonuna kadar uygun sıcaklık korunmalıdır.