TMU Tedavisi Nedir?

İlk defa 1985 yılında bazı hastalıklara tanı koymak amacıyla kullanılan TMU tedavisi günümüzde çok daha yaygın bir şekilde tercih edilmeye başlandı. Bu tedavide beyne elektrik gönderilmiyor. Bir manyetik alan oluşturuluyor ve beynin doğal elektriği aktif hale getiriliyor. Bu sayede beyin aktivitesinin değiştirilmesi ve bu yolla tedavinin gerçekleştirilmesi mümkün oluyor.

TMU Tedavisi Psikolojik Sorunlarda Kullanılabilir

Özellikle son 10 yıl içerisinde teknolojinin de yardımıyla çok daha gelişmiş bir şekilde uygulanabilen TMU tedavisi hastalıklarda tedavinin ilk basamağı olarak tercih edilmiyor. Genellikle ilaç tedavisi ile başarıya ulaşılamadığı durumlarda tercih edilen bir yöntem olduğunu da belirtmeliyiz. Depresyon tedavisinde de ilaç tedavisi ve terapiler ile başarı elde edilemediğinde devreye bu tedavi yöntemi girebiliyor.

Dirençli psikiyatrik vakalarda da artık daha yaygın şekilde kullanılmaya başlandı. Negatif belirtili şizofren tedavisinde ya da alternatif bir tedavinin denenmek istendiği durumlarda da tercih edilebiliyor. Ancak ilk etapta ilaç kullanımı yoluyla tedavi şekli tercih ediliyor. Fakat tüm hastaların ilaç kullanamadığını da belirtmek gerekir. Örneğin kalp hastalarının ilaç kullanması sakıncalı olabiliyor. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde de ilaç kullanılamadığından alternatif bir tedavi şekline ihtiyaç duyulabiliyor.

TMU Tedavisi Hangi Durumlarda Tercih Ediliyor?

İşte bu noktada devreye söz ettiğimiz tedavi yolu giriyor. Bu tedavinin son derece dikkatli bir şekilde uygulanması çok büyük önem taşıyor. Mutlaka bu alanda deneyimli ve uzmanlaşmış bir doktor tarafından uygulanması gereken tedavilerden biri olduğunu belirtelim. Özel olarak geliştirilen bir cihaz yardımıyla gerçekleştirilen tedavide hastanın durumunun çok iyi biliniyor olması da önem taşıyor. Hastanın yaşadığı sıkıntılar ve daha önce kullandığı ilaçlar gibi pek çok bilginin bir arada değerlendirilmesi ve ardından tedaviye başlanması gerekiyor.

Yaşadığınız sıkıntıların ortadan kalkması için siz de bu tedavi şeklini tercih edebilirsiniz. Ancak öncesinde nasıl bir tedavi yöntemi olduğunu tüm detaylarıyla öğrenmeniz gerekiyor. Aynı zamanda doktorunuzun da bu tedaviye onay vermesi şart. Bu noktada bilgi almak için sizlere tavsiyemiz aliakben.com adresine tıklamanız olacak. Bu sitede TMU tedavisine dair detaylı bilgi bulabilir ve sorularınıza da yanıt alabilirsiniz.