Türk Tarihinin Ünlü Aşkları

Sadece dünyada değil, Türkiye’de de ünlü aşklar var ve bu aşklar tarihimize damga vuran, göz ardı edilemeyen ünlü aşklar. Dilerseniz bu aşkların neler olduğuna beraber bakalım.

ahmed arif

ahmed arif

İşte O Aşklar:

Ahmet Arif Leyla Erbil: Hasretinden Prangalar Eskittim diyen, Terketmedi Sevdan Beni diyen Ahmet Arif için Leyla Erbil aşkı belki de onu o yapan bir aşktır ve o büyük aşk olmasa belki de biz böylesine güzel aşk şiirleri okuyamayacaktık. Tamamen tek taraflı gibi görünse de ortaya çıkan sonuç muhteşemdir ki biz bunu yazdığı kitaplardan görebiliyoruz.

Meral Okay Yaman Okay:  Türk tarihinin belki de en sahici, en gerçek aşklarındandır. 41 yaşında kaybettiği eşi Yaman Okay’ın ardından onu öylesine güzel anmıştır ki insanın aşka olan inancı tazelenmiştir.

sadri alışık

sadri alışık

Eren ve Bedri Rahmi Eyüboğlu: Türk resim ve şiir sanatının duayenlerinden olan Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun 1931’de Fransa’da ErnestineLeibovici’yl tanımış sonra tüm engellere rağmen Eren adını alan Ernestine ile evlenerek büyük bir aşk yaşan çiftin arasına bir dönem şairin Karadut şiirine konu olan kadın girse de o kadının ölmesi ile hayatının sonuna kadar Bedri Rahmi Eren ile yaşamına devam etmiştir.

Sadri Alışık Çolpan İlhan:  Şair Atilla İlhan’ın kardeşi olan Çolpan İlhan ile usta sanatçı Sadri Alışık’ın bir film setinde başlayan aşkı Sadri Alışık ölene dek kesintisiz bir biçimde devam etmiş ve çiftin bu muhteşem aşktan Kerem Alışık isminde bir de oğulları olmuştur.