Ayak Kokusu Neden Olur ve Nasıl Giderilir?

Ayak kokusunun ana nedenlerinden biri, aşırı terlemedir. Ayaklarınızda artan nem seviyesi, bakteri ve mantarların büyümesi için ideal bir ortamdır. Bu mikroplar çoğaldıkça güçlü, kötü bir koku bırakırlar ve bu, hiç kimsenin isteyebileceği bir şey değildir. Aşırı terleme dışında, kötü hijyen de ayak kokusunun oluşmasına neden olabilir. Nefes almayan naylon çoraplar, ayaktaki bakterilerde artışa neden olabilir. Diğer nedenler, aşırı kıllanma ve terlemeye neden olan hiperhidroz gibi tıbbi durumları içerir.

neden ayaklar kokar

neden ayaklar kokar

Ayak Kokusunu Ortadan Kaldırmak İçin Etkili 5 Telafi

Gündelik yaşam, ayak kokusu çeken insanlar için utanç verici olabilir, ancak çözümsüz de değildir. İşte faydası olacağına inandığımız 5 öneri:

  • Uçucu Yağlar: 8-10 damla uçucu yağ (okaliptüs, lavanta veya çay ağacı yağı) ile yarım kova sıcak suyu karıştırın. Ayaklarınızı bu suda 20 dakika bekletin, çıkarıp kurulayın. Haftada iki kez tekrarlayın.
  • Çay Banyosu: 4-5 siyah çay poşeti ve yeteri kadar sıcak su ile hazırladığınız suda ayaklarınızı 10-15 dakika bekletin, durulayıp, kurulayın. Günde iki kez tekrarlayın.
  • Tuzlu Su: 1 bardak tuz ile 8 bardak su ile karışım hazırlayın. Ayaklarınızı bu suda 20 dakika bekletin. Birkaç gün boyunca bunu günde bir veya iki kez yapın.
ayak kokusu

ayak kokusu

  • Çamaşır Suyu: Yarım kahve fincanı çamaşır suyunu yarım kova su ile karıştırın. Ayağınızı 10 ila 12 dakika kadar bu suya batırın. Bunu günde iki kez tekrarlayın.
  • Karbonatlı Su: 2 çorba kaşığı sodyum bikarbonat (kabartma tozu) ile 7-8 bardak sıcak su ile homojen bir karışım elde edin. Ayaklarınızı bu suda 15 dakika bekletin. Her gün tekrarlayın.