Ev Dekorasyonunda Işık Neden Önemlidir?

İnsanlar kendi karakterlerini hayatlarının her alanında belirgin bir şekilde ortaya koymaya meyillidir. Gerek giyim tarzı gerek konuşma biçimi gerekse meslekleri ya da ev dekorasyonu olsun kişinin kendisiyle bir bütünlük içinde olmasına özen gösterilir. Rahat yaşamayı seven insanların kıyafetleri bohem ya da spordur. Ne giydiklerinden çok nasıl hissettikleri önemlidir. Evleri için de aynı durum söz konusudur. Minimalist bir ev genelde düzenli hayatı olan kişilerce tercih edilir.

ev dekoru

ev dekoru

Ev dekorasyonu bu denli önemliyken ev içerisindeki ışık kaynakları sıkça göz ardı edilir. Sağlık açısından dikkate ihtiyaç duymasının yanı sıra dekorasyondaki inceliklerin fark edilebilmesi, sevilen unsurların ön plana çıkartılabilmesi yani vurgulanabilmesi için gereklidir. Fazla ışık kullanımı da dikkat dağınıklığına yol açabilir.

Ev İçi Işıklandırmada Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Yeterli miktarda ışık sağlayabilmek için ışık kaynağına ihtiyaç vardır ve ışık kaynağının stili ve nitelikleri tamamen kullanıcının zevkine bağlıdır. Odada tercih edilecek ışık kaynağı sayısı düşükse, yeterli aydınlığın sağlanabilmesi için ışığın güçlü olması gerekir. Aşırı aydınlık ortam baş ağrısına yol açabileceği gibi ortamın karanlık olması da gözde yorgunluğa sebep olabilir.

küçük ev dekoru

küçük ev dekoru

Küçük ışık kaynakları kullanılmak istenirse hem ayakaltında olmayan hem de ışığın yayılması için gerekli alana sahip köşeler tercih edilebilir. Az sayıda ışık kaynağı kullanılacaksa eğer tavandan aydınlatma ışığın her yere eşit şekilde ulaşmasına yardımcı olur.