Foto Yaşlanma Nedir?

 

Foto yaşlanma, belirtilerini küçük yaşlarda gösteren ve ilerleyen yıllarda ciltte kırışıklık, sarkma ve lekelenmelere sebep olan bir cilt rahatsızlığıdır. Yapılan araştırmalar foto yaşlanmaya güneşin insan sağlığı açısından zararlı olan UV ışınlarının neden olduğunu ortaya koyuyor.

yaşlanma belirtileri

yaşlanma belirtileri

Cildi, zararlı UV ışınlardan korumak için kullanılan güneş kremlerinin etkili olduğu ancak buna rağmen foto yaşlanmanın oluşabileceği belirtiliyor.

Foto Yaşlanma Belirtileri

Foto yaşlanma belirtileri erken dönemde kahverengi lekeler, çillenme ve güneş yanıklarının neden olduğu sırt, boyun ve göğüs bölgesindeki lekeler olarak kendini gösteriyor.

foto yaşlanma

foto yaşlanma

Bu dönemde ayrıca damarlarda genişlemeler ve ciltte ince kırışıklar meydana gelir. İlerleyen dönemlerde ise artık daha fazla olmuş lekeler, daha koyu renkleri ile göze çarpar. Alın, boyun ve göğüs bölgelerinde kızartılar, dudaklarda küçülme olur, ciltte kırışıklıklar ve sarkmalar daha belirgin hale gelir.

Foto Yaşlanmadan Nasıl Korunurum?

Öncelikle cildinizi her gün temizlemeye dikkat etmelisiniz. Günlük kullanacağınız C vitaminli serumların yanı sıra ferulik asit ve E vitamini içeren ürünlerinde oldukça faydası dokunur.

güneş ışınları

güneş ışınları

Güneş koruyucu kreminizi de her zaman yanınızda bulundurun.