Hamilelik Döneminde Bulantı

Hamilelik döneminde anne adayı, birçok bedensel sıkıntıyla karşı karşıya gelebilir. Bunlardan biri olan bulantı ise, özellikle ilk aylarda en çok yaşanan sıkıntılardan biridir. Kişiden kişiye göre değişse de özellikle sabah bulantıları, birçok anne adayının ilk aylarda yaşadığı bir durumdur.

mide bulantısı

mide bulantısı

Hatta bazı kadınlar, 9 ay boyunca her kokudan etkilenerek kusma eğilimi içerisine girerler. Bu durum çok ilerlediğinde, fiziksel hasarlara sebep olurken aynı zamanda annenin pskolojisi üzerinde de olumsuz etki yaparak, kötü bir hamilelik geçirmesine sebep olur.

Bulantıyı Önlemenin Yolları

Hamilelik döneminde bulantıdan kurtulmak ve daha rahat bir süreç geçirmek için, bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Öncelikle su tüketimi, hamilelik ve sonrası için de oldukça önemli bir noktadır. Fakat uzmanlara göre, bol su içmek bulantıyı azaltır; hatta bazen tamamen sonlandırır. Bu yüzden anne adaylarının, her zaman yatağının başında ve yanında bir bardak su bulundurması gerekir.

hamilelikte bulantı

Zencefil, sindirimi kolaylaştırmasının yanı sıra sabah bulantıları için de iyi bir ilaçtır. Hatta zencefilin kokusu bile, kusma hissinin ortadan kalkamasına yardımcı olur. Limonun yatıştırıcı etki yapan kokusu da, bulantının azalmasına yardımcı olur. Sabahları bir bardak suyun içine sıkılmış limon ve biraz balın atıldığı karışım ise, sabah bulantılarını geçirmenin en etkili yollarından biridir.

Bunların dışında nane, rezene, kraker, B6 vtamini içeren sebze ve meyveler gibi besinler de mide bulantısı ve kusma dürtüsünün azalmasına yardımcı olur.