Kıvırcık Saçları Nasıl Yıkayabiliriz?

Kıvırcık saç sahipleri bu tip saça bakım yapmanın ne denli zor olduğunu bilirler. Çünkü yanlış bakım ile oluşacak kırıklar düz saçlara oranla çok daha fazla olabilmektedir. Bu sebeple kıvırcık saç yıkanacaksa dikkatli olunması gerekir.

Kıvırcık saçlarda önemli noktalardan birisi de saçların her gün yıkanmasıdır. Gün içinde karışmış olan saçlar her akşam yıkandığı takdirde çözülmesi de oldukça kolay olacaktır. Bu şekilde sağlıklı bir görünüme kavuşmak mümkündür. Saç tipine uygun bir şampuan tercih edilmelidir. Ayrıca sonrasında kullanılacak saç kremi ile bakım da yapılabilir.

kıvırcık saç

kıvırcık saç

Şampuan ve krem seçerken ise dikkat edilmesi gereken nokta doğallığıdır. İçerisinde mutlaka bitkisel özler bulunmalıdır. Kimyasal ağırlıklı ürünler saç kaybına ve kurumalara yol açacağından bu noktaya dikkat etmek gerekir. Kullanılacak suyun çok sıcak olmamasına da dikkat etmek gerekir. Suyun çok sıcak olması halinde saçtaki nem kaybına ve kırılmalara yol açacağı unutulmamalıdır. Olabildiğince ılık ya da soğuk su tercih edilmelidir.

Nem Kaybına Karşı Dikkat

Yıkama sonrasında kıvırcık saçlar ince dişli sık taraklar ile değil de daha kalın ve aralıklı taraklar ile taranmalıdır. Bu şekilde karışan saçlar çok daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde açılacaktır. Kıvırcık saçların tarama işleminde ise yukarıdan aşağıya değil aşağıdan yukarıya doğru yapılmalıdır.

saç yıkama

saç yıkama

Bu şekilde uçlarda oluşan düğümlerin açılması daha kolay olacaktır. Kurutma işleminde ise fön makinesi kullanmamaya özen gösterilmelidir. Fön makinesi kullanmak saçlarda nem kaybına neden olur. Bu da yıpranmaya yol açar. Saçları havlu ile sarmak ve ovalamadan nemi almak en sağlıklısıdır.