Mide Ağrısı Neden Olur?

Mide ağrıları bazı dönemlerde alınan gıdalardan sonra kaburganın alt bölgesinde yanma ile birlikte kendisini gösterebilen bir rahatsızlıktır. Yaşanan bu yanma ile karışık olan hisse genel olarak mide ağrısı adı verilir. Mide ağrıları her yaştan kişinin yaşayabileceği ağrılardır ve toplum içerisinde oldukça yaygın olarak yaşanmaktadır. Fakat bazı kişilerde mide ağrıları diğerlerinden daha fazla meydana gelebilir.

mide ağrısı

mide ağrısı

Aşırı yemek yemeniz ve yağlı gıdaları ihtiyacınız olandan çok tüketmeniz durumunda mide ağrısı çekmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca stresli olduğunuz ve psikolojik olarak kendinizi iyi hissetmediğiniz durumlarda da mide ağrısı yaşayabilirsiniz.

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Mide ağrılarında ilk başlarda ağrının kendi kendine geçmesi beklenir. Alınan gıdalardan dolayı yaşandığı düşünülen bu tür ağrılara herhangi bir tedavi uygulamaya gerek yoktur. Hatalı beslendiğiniz bir günün ardından ferah şeyler tüketerek ve az yemek yiyerek ağrınızı geçirebilirsiniz.

mide ağrısı neden olur

mide ağrısı neden olur

Ancak ağrınızın kesilmemesi ve kronik bir hale gelerek sık karşınıza çıkması gibi durumlarda mutlaka uzman bir doktora giderek muayene olmalısınız. Mide ağrıları pek çok ciddi hastalığın belirtisi olabilir.