Köfte Ekmeğin “Ecnebi”sine Hamburger Derler

Ünlü Amerikan fast food zinciri lokantaların hayatımıza soktuğu hamburger, dürüst olmak gerekirse, çok lezzetli bir yiyecek. Kimsenin hamburgeri kolay kolay reddedemeyeceği günümüzde artık gurme hamburgerler bile yapılıyor. “Bu bizim köfte ekmeğimiz ama” demeden önce mükemmel hamburgeri tarif etmekte fayda var.

hamburger

hamburger

“Burger” diye adlandırılan ve ekmekle beraber yiyeceğin en önemli maddesini oluşturan köftenin nasıl piştiği önemli. Gerçek bir hamburgerde odun ateşi veya ızgara ateşi şart. Sonrasında içindeki yağ oranı önemli. Yağ deyince burun kıvıranlar olsa bile lezzetli ve piştiğinde kuru olmayan bir burgerin içinde en az yüzde otuz oranında yağ olmalı. Orta pişmiş burgerler ideal sonuç veriyorlar.

Sırada Ekmeği Var

Ekmek ise ikinci önemli unsur. Yumuşak, lezzet olarak zengin, etin suyunu ve sosları sünger gibi çeken özel ekmekler hamburgerler için uygun oluyorlar. Ayrıca iki parça olan bu ekmeklerin çok yüksek olmaması da gerekiyor. İçi kat kat olan ve ısırılması zor olan hamburgerler çoğu kişiye itici geliyor, çünkü hamburgeri elle yemek en güzel çözüm.

köfte

köfte

Eğer peynir eklettirmek istiyorsanız siz “cheeseburger” istiyorsunuz demektir. Ve hepsinin ortak lezzetleri ise dilimlenmiş salatalık turşusu, taze marul ve isteğe göre konulacak olan ketçap ve mayonez. Son iki katkı maddesinden vazgeçip direk domatesli yerseniz daha sağlıklı bile olabilir. Gurmeliğe yakınsanız iyice karamelize edilmiş soğan bile düşünebilirsiniz.