Reyhan Bitkisinin Faydaları

Reyhan halk arasında daha çok fesleğen olarak bilinmekte olan bitkinin sayılamayacak kadar çok faydası olduğunu bildiren uzmanlar özellikle diyet programları içerisinde fesleğeni salata, yemeklerde ve içecek olarak hazırlayarak tüketilebileceğini bildirdiler. Et yemeklerinde de leziz bir tadı sunacak olan fesleğen hem kurutulmuş olarak hem de taze olarak tüketilebilir. Özellikle yaz aylarında soğuk bir içecek olarak son derece ideal bir sağlık deposu sunuyor.

Fesleğen diğer adı ile reyhanın kurutulmuş ya da taze olarak tüketilmesinin beden faydası son derece fazladır. Öncelikle sindirim sistemi için faydası bulunan bu mucizevi bitkinin hazmı kolaylaştırarak mide ve de bağırsak şişkinliğine iyi geldiği bildiriliyor.

reyhanın faydaları

reyhanın faydaları

Mide bulantısını azaltıcı etkisinin yanı sıra bağırsak parazitlerini de azaltması ile bilinen reyhan aynı zamanda sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi ile özellikle depresyona iyi geliyor.

Akciğer sağlığı açısından faydalı olan reyhan ayrıca broşları da temizliyor. Kansere karşıda koruyucu etkisinin olduğu belirtilen reyhan bitkisi cildin pürüzsüzleşmesi konusunda da destek olur.

reyhan

reyhan

Soğuk Reyhan ( Fesleğen ) İçeceği Nasıl Hazırlanır?

Özellikle yaz aylarında hem serinletme hem de enerji kazandırma açısından tüketilebilecek sağlık deposu çay için 6 su bardağı suyu kaynatıp içine 12 yaprak fesleğen atıp demlenmeye bırakın. Soğumasının ardından mutfak robotuna 5 top dondurma koyup soğuk çayı ilave edin. Serviste ise içine buz parçaları atabilirsiniz.