Sıcak Yaz Günlerinde Beslenme

Hava sıcaklıklarının aşırı derecede arttığı şu zamanlarda beslenmeye mutlaka dikkat etmek gerekiyor. Bir çok besin maddesi bu aşırı sıcaklıklara gelmiyor ve bu şekilde tüketildiklerinde mideye olumsuz etkileri oluyor. Bu konu hakkında bilgi edinir ve buna göre beslenirseniz damak tadınızla pişman olmazsınız.

beslenme

beslenme

Sıcak havalarda üremek ve çoğalmak üzere kendilerine daha uygun bir ortam bulan bakterilere, taze olmayan ve hijyenik bir ortamda tutulmayan besin maddelerinde maalesef rastlanabiliyor. Bu şekilde tüketilen ve kesinlikle sağlığa zararlı olan besinler mide kramplarına, ishal ve hatta besin zehirlenmelerine sebep olabiliyor.

Sıcaktan Kolayca Etkilenen Bazı Besinler

Süt ve süt ürünleri, et çeşitleri, sosisler vb. besinler sıcak havadan hızlı ve kolayca etkileniyor. Bu ürünler, paketleri henüz açılmamış haldeyken dahi kesinlikle buzdolabında muhafaza edilmelidir. Süt şişesini ve sosis paketini açıp ihtiyacınız kadarını aldıktan sonra, bunların ağzını kapatıp hızlıca, yeniden buzdolabına koyun.

çilekli limonata

çilekli limonata

Sebze ve meyva ürünlerinde de sıcak havalarda bakterilere rastlanabiliyor. Bunları yemeden veya pişirmeden hemen önce, detaylı bir şekilde bol ve berrak su ile iyice yıkamak çok etkili oluyor.