Çabuk Yoruluyorsanız Dikkat!

Çok çabuk yorulmaktan şikâyetçiyseniz bunun birçok sebebi olmakla birlikte kalp kapak hastalıkları da bunun bir diğer nedenidir. Kalp kapak hastalılığı yaşayan kişide görülmesi muhtemel ilk işaretler çabuk yorulma, nefes darlığı, çarpıntıdır. İlerlemiş olan kalp kapak hastalığı da ise, gece ya da gündüz uykusunda nefes almada zorlanma, bacaklarda şişlik ve karında şişlik oluşmaktadır.

Kalp Kapak Hastalığı Tanısı Nasıl Konulmaktadır?

Kalp kapak hastalığı gelişmiş kalp ultrason cihazları ile görüntülenerek rahatlıkla anlaşılabilmektedir. Tanısı konulan hastanın hafif, orta ve ileri düzey olup olmadığı saptamaktadır. Hastanın hangi düzeyde olduğu ve özellikleri değerlendirildikten sonra kişinin tedavisine başlanmaktadır.

Kalp Hastalığı

Kalp Hastalığı

Kalp Kapak Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Hastanın konulan tanısına göre tedavi şeklide değişiklik göstermektedir. Hafif ve orta dereceli tanılarda genellikle ilaç tedavisi önerilmekte olup ileri derece olan vakalarda ise kalp kapakçığının değiştirilmesi yöntemi uygulanmaktadır.

Kalp Krizi

Kalp Krizi

Operasyonun riskli olduğu kişilerde ise genellikle ameliyatsız olarak tedavisi mümkün olmaktadır. Kapak değiştirme ameliyatları oldukça başarılı olmaktadır. Özellikle kapalı ameliyat denilen hastanın kasığından girilerek yapılan değiştirmeler oldukça başarılıdır.