Dünya Ekonomisi Gelişmeleri

Ülke ekonomilerinde olduğu gibi, dünya ekonomisi de bir bütün olarak düşünüldüğünde, iniş ve çıkışlar ile doludur. Ülkelerde olduğu gibi dünya ekonomisinde de zaman zaman krizler baş gösterdi.

Kriz dönemleri; ülke ekonomileri ile aynı süreçleri izler. Her krizin bir başlangıcı, şiddetli olduğu an ve bittiği an vardır. Krizler atlatıldıktan sonra, ekonomilerde dengeleme süreci başlar. Fakat bu dengeleme süreci bazı zamanlar yavaş ve sıkıntılı geçer.

Dünya Bankası

Dünya Bankası

Güncel Durum

Tüm dünyayı ilgilendirmesi bakımından; Amerika’da yaşanan ekonomik kriz tüm dünyada etkisini gösterdi. Dolar ile haşır neşir olan birçok ülke bu krizden etkilendi.

Uluslararası dünya para fonu göstergelerinde, dünya genelinde meydana gelen krizin izleri silinmeye başlamış görünüyor. 2015 yılı için başta Amerika olmak üzere, birçok ülkede gelişme hızı, krizin etkilerinden dolayı yavaş bir beklenti içerisinde.

ekonomi

ekonomi

Özellikle ABD’de yaşanan krizin etkilerinden doğan mali uçurum, 2015’te Amerika’nın ekonomik büyümesini bayağı gerilere attı gibi görünüyor. Her ne kadar Türkiye bu durumdan fazla etkilenmese de, ülke ekonomisi de bu büyüme yavaşlığından nasibini aldı.